Pro zlepšení našich služeb používáme cookies.
Přečtěte si více o tom, jak cookies používáme a jak je můžete případně odmítnout.
Počítačový červ je typ škodlivého softwaru, který se samovolně šíří a napadá zařízení, která jsou s nakaženým počítačem ve spojení, ať už lokální sítí nebo zneužitím e-mailového adresáře.
Činnost červů uvnitř počítače může být různá. Typicky omezují funkce systému, získávají citlivá data, šifrují soubory nebo využívají zařízení k DDoS útoku.
Červi se šíří více způsoby. Síťoví červi skenují zařízení, se kterými je nakažený počítač síťově propojený, a hledají zranitelné cíle, do kterých snadno proniknou. Nebezpečí těchto červů spočívá v tom, že rychle nakazí velké množství zařízení, aniž by si toho uživatelé všimli.
E-mailoví červi vyhledají v adresáři a uložených souborech nakaženého počítače všechny e-mailové adresy a rozešlou na ně své kopie. Protože se tito červi šíří z účtu oběti, mohou nakažené zprávy působit jako věrohodná korespondence. Existují také červi, kteří stejnou metodu využívají na komunikátorech, jako je Whatsapp nebo Skype.
Červ nejčastěji zaútočí:
Červi svou činností zatěžují velkou část systému, a proto věnujte pozornost náhlému zpomalení počítače či celé sítě.
Buďte obezřetní vůči přílohám a odkazům, které vám ve zprávách posílají vaši kolegové a blízcí. Červi mohou k šíření využívat jejich účty.
V ideálním případě červa během cestování po síti včas zachytí firewall, antivir nebo antispyware. Vybavte proto všechny počítače v síti ochranným softwarem.
Účinnou cestou k odstranění červa je aktualizovaný antivir nebo antispyware. Pokud červa z jednoho počítače odstraníte, proveďte preventivní kontrolu na všech počítačích v síti.
Prevence proti červům: