Pro zlepšení našich služeb používáme cookies.
Přečtěte si více o tom, jak cookies používáme a jak je můžete případně odmítnout.
Rootkit je typ softwaru, jehož úkolem je maskovat činnost útočníka a přítomnost škodlivých softwarů. Útočník chce, aby jeho aktivita nešla zaznamenat a mohl se tak rychle dostat do systému. V tom mu pomáhá rootkit. Uživatel kvůli rootkitu například nepozná, že útočník jeho počítač dálkově ovládá přes vzdálenou plochu.
V současnosti se většina rootkitů využívá ke zpřístupněni počítače dalším typům škodlivých softwarů a k podpoře jejich aktivit. Využívají je tvůrci spywarů, adwarů i útočníci plánující DDoS útok.
Protože se rootkity maskují, je velmi obtížné je odhalit. Buďte ve střehu, pokud váš antivir náhle přestane fungovat a nedaří se vám ho obnovit. Zároveň si všímejte ztrát kontroly nad počítačem (např. zamrzání klávesnice a myši).
Pro odhalení rootkitu musíte v antiviru provést kompletní systémový test, který zkontroluje i registry, dll knihovny a další systémová data. Ověřte si, zda je součástí vašeho antiviru ochrana proti rootkitům.
Odstranit rootkity je nesmírně náročné, proto je nejúčinnější obranou prevence. Neotvírejte neznámé přílohy v e-mailech a neinstalujte neověřený software.
Pravidelně aktualizujte svůj antivir a v případě podezření využijte některý ze speciálních rootkit scannerů (např. GMER), které odhalí maskování rootkitů. Pokud rootkit scanner nebude schopný konkrétní rootkit odstranit, doporučí vám, jak dál postupovat.
Nejúčinnějším způsobem, jak se rootkitu zbavit, je kompletně přeinstalovat systém.
Prevence proti rootkitům: