Fotky pořizujeme proto, abychom se s nimi mohli pochlubit druhým. Ne každou fotku ale chceme ukázat všem. Lidé na sociálních sítích sdílí svoje zážitky s rodinou, dětmi a přáteli. Neuvědomují si ale, že na internetu se k jejich fotografiím snadno dostanou záškodníci, kteří mohou fotky zneužít ke krádeži, vydírání nebo osobnímu útoku. Poradíme vám, jak bezpečně sdílet fotky on-line, abyste vy i vaši blízcí zůstali v bezpečí.
Tyto fotografie na sociálních sítích nikdy nesdílejte
Na Facebooku, Instagramu, Twitteru a dalších sociálních sítích platí jednoduché pravidlo – nesdílejte nic, co byste neukázali cizím lidem na ulici. K fotografiím se cizí lidé mohou dostat, i když je nastavíte jen pro své přátele. Někdo z přátel si může fotku uložit a přeposlat nebo se vám nebo vašim přátelům na profil nabourá někdo cizí.
Proto než fotografii nasdílíte, zamyslete se, zda ji nemůže někdo zneužít nebo zda vám nezkomplikuje život. Existují fotky, které jsou nebezpečnější než jiné a ty nyní rozebereme.
1. Fotky vašeho domu nebo bytu
Fotky z každodenního rodinného života pobaví i zahřejí u srdce. Mohou se však stát manuálem pro zloděje, jak vás jednoduše vykrást.
Nejnebezpečnější jsou situace, kdy si pořídíte nový dům a chcete se jím pochlubit kamarádům. Interiér a exteriér natočíte a nasdílíte na Facebook nebo Instagram. Pokud se ale k fotkám dostane potenciální zloděj, je to jako byste mu dali do ruky plánek svého domu se všemi slabinami v zabezpečení.
Pohled na vstup do domu nebo jeho okolí zase umožní komukoliv vaši adresu snadno dohledat na internetu. Můžete se stát například terčem vydírání, výhružných dopisů nebo jiného osobního útoku.
Na sociální sítě proto nikdy nesdílejte fotky a videa, na kterých:
- je vidět váš dům jako celek případně rozložení dveří a oken,
- je záběr na okolní ulice,
- procházíte více pokojů v domě,
- jdou vidět vaše cennosti.
2. Pracovní dokumenty a citlivé fotografie z práce
Co se odehrává v kanceláři, by v ní mělo zůstat. Pokud na sociální sítě sdílíte například fotky z pracovního života, přesvědčte se, že jsou neškodné. K fotkám se totiž může dostat váš šéf, kolega či kdokoliv jiný, kdo vás zaměstnavateli může udat – fotka může poškodit jméno firmy a zaměstnavatel vás může propustit. Tyto případy se na sociální sítích dějí dennodenně.
Také nikdy na sociálních sítích nesdílejte fotky firemních dokumentů, například faktury, vyhlášky, formuláře a další. Jednak se jich týká dohoda o mlčenlivosti, takže se jejich sdílením dostanete do problémů, a údaje na nich mohou vážně poškodit firmu. Fotografie dokumentů raději neposílejte ani přes Messenger a jiné komunikátory.
3. Čísla popisná, adresy, SPZ a další
Než kteroukoliv fotku nasdílíte, zastavte se a pořádně si ji prohlédněte. Ujistěte se, že neobsahuje čísla a údaje, které by mohl zneužít někdo cizí, například:
- SPZ,
- čísla popisná a názvy ulic,
- e-mailové adresy
- nebo telefonní čísla.
4. Fotky dětí jsou v pořádku, ale ne všechny
Rodiče se chtějí podělit o radost z miminka a společného života s ním. Mámy a tátové ale často nemyslí na to, co se zveřejněnými fotkami bude za 5 let, 10 let nebo i později. Fotky dětí na nočníku nebo s holým pozadím, sice mohou být nyní roztomilé, ale v budoucnu se snadno dostanou do rukou například zlomyslným spolužákům s chutí šikanovat nebo internetovým deviantům.
Nenabíhejte zbytečně těmto nepříjemným situacím a nesdílejte fotky, na kterých:
- jsou děti nahé,
- jsou děti v dehonestujících situacích (například na nočníku nebo v hysterickém záchvatu),
- je zřejmé, kde se dítě pravidelně pohybuje (například školka, park nebo ulice).
Zároveň k fotkám dětí nepište komentáře, ze kterých by si později vrstevníci mohli dělat legraci, například:
- náš malý vztekloun,
- sice prcek, ale pořádně velký jedlík,
- držitelka ceny za největší hovínko roku.
5. Fotky z dovolené sdílejte pouze zpětně
Dovolená je ideální příležitost pro uživatele Facebooku a Instagramu, aby se svým sledujícím pochlubili se zážitky z hradů, pláží nebo sjíždění řek. Pokud ale fotky sdílíte ještě ve chvíli, kdy jste na dovolené, můžete přilákat pozornost zlodějů. Stačí jedna fotka s rodinou od moře a vykradači domů a bytů se dozví, že nejste doma.
Proto fotky z dovolené přidávejte na svůj profil vždy až po návratu. V době dovolené je maximálně pošlete svým blízkým soukromou zprávou.
6. Pozor na fotky, které vás mohou dehonestovat
Nevhodná fotka na Facebooku nemusí hned přilákat zloděje nebo kyberútočníky, ale může ohrozit vaše dobré jméno. Pamatujte, že váš profil snadno dohledají lidé z práce, potenciální zaměstnavatelé, budoucí majitelé vašeho nájemního bytu nebo obchodní partneři. Kvůli nevhodné fotce s pár lajky tak můžete přijít o práci, bydlení nebo dobré rodinné vztahy.
Například je dnes běžnou praxí, že personální oddělení pečlivě prochází digitální stopu a sociálně sítě zájemců o práci. Nevhodná fotografie na Facebooku vás z výběrového řízení automaticky diskvalifikuje.
Nesdílejte na soukromém profilu:
- akty a vyzývavé fotky,
- fotografie se zbraněmi a jiné fotky působící agresivně,
- fotky z divokých večírků
- a další kompromitující snímky.
Akty a vyzývavé fotky jsou kromě výše zmíněného nebezpečné také tím, že k vám mohou přilákat pozornost stalkerů, deviantů a podobných nebezpečných osob. Tyto případy nejsou ojedinělé, podle výzkumů z roku 2018 zažilo na internetu sexuální obtěžování 80 % žen.
7. Nesdílejte fotky druhých lidí bez jejich souhlasu
Pokud sdílíte na sociálních sítích fotky s kamarády, kolegy nebo kýmkoliv jiným, vždy se ujistěte, že jim to nebude vadit. Je to slušnost a navíc se vyhnete nepříjemným hádkám, kdy po vás člověk na snímku bude požadovat smazání.
V žádném případě pak nesdílejte fotky cizích lidí v dehonestujících situacích nebo v situacích, které by je mohly poškodit. Sdílení těchto fotek je považováno za kyberšikanu, což je za určitých okolností trestný čin.
Sdílení fotek druhých bez jejich souhlasu zakazuje i občanský zákoník, který vychází z Listiny základních práv a svobod. Doslova říká: „Profesionální i amatérští fotografové by si měli být vědomi toho, že osobnost člověka požívá zvláštní ochrany a mj. je chráněna také jeho vážnost, čest a soukromí.”
Na co si dát pozor, když fotky sdílíte
Pokud vaše fotka nespadá do některé z výše uvedených kategorií, můžete ji na sociálních sítích s čistým svědomím sdílet. Ani v těchto případech ale nezapomínejte na bezpečnost a řiďte se těmito radami.
1. Nastavte si okruh sdílení nebo zamkněte profil
Facebook umožňuje u jednotlivých fotografií i celých alb nastavit okruh uživatelů, kteří je uvidí. Na osobním profilu doporučujeme fotky nikdy nedávat veřejně, nastavte si jejich viditelnost pouze pro přátele.
V albu s fotkami klikněte na malou ikonu pod názvem a vyberte možnost Přátelé.
Obecná doporučení, jak Facebook používat bezpečně, najdete v samostatném článku.
Na Instagramu je to s okruhem uživatelů jinak. Všechny fotky, které vkládáte na svůj profil, jsou v zásadě veřejné. Chcete-li jejich viditelnost omezit, zamkněte si celý profil. Vaše fotky pak uvidí pouze vaši sledující, kterým nejprve odsouhlasíte žádost o sledování. Pokud používáte profil na Instagramu čistě k soukromým účelům, tak tuto možnost doporučujeme.
Ani zamčený profil ale není jistotou toho, že se k fotkám nedostane nikdo cizí, v roce 2019 se například objevily aplikace, které umožňovaly přístup na zamčené profily.
Instagramový účet si zamknete v nastavení v záložce Soukromí.
2. Neoznačujte svou polohu
Většina sociálních sítí umožňuje při vkládání fotografie označit místo, kde jste ji pořídili. Této možnosti se doporučujeme vyhnout kvůli ochraně před potenciálními zločinci, kteří by tuto informaci mohli zneužít. Tato funkce totiž umožní komukoliv zpětně dohledat, kdy jste se kde nacházeli.
3. Druhé lidi označujte jen s jejich souhlasem
Facebook, Instagram i Twitter umožňuje označovat na fotkách druhé uživatele. Tuto možnost využívejte pouze se souhlasem druhých. Pokud na fotce z večírku označíte kamaráda, který si kvůli práci buduje seriózní osobní profil, pořádně mu zavaříte. Druzí uživatelé sice mohou označení na fotce skrýt nebo smazat, ale pokud si toho nevšimnou včas, mohou mít malér.
4. Nepoužívejte sociální sítě jako úložiště fotek
Spousta lidí už dnes nepreferuje ukládání fotek do složek v počítači, ale využívá cloudová on-line úložiště. Najdou se ale i tací, kteří jako úložiště využívají sociální sítě, například vezmou všechny fotky z dovolené v Chorvatsku a zkopírují je do alba na Facebooku. To je chyba, protože úložiště fotek by mělo sloužit pouze pro vás nebo vaše nejbližší. Pokud mají jiní lidé přístup ke všem vašim fotkám z posledních let, ví o vás víc, než je bezpečné.
Fotky nahrávejte do on-line úložišť určených speciálně pro úschovu fotek, například
- Flickr,
- Google Photos
- nebo Apple iCloud.
Samozřejmě i na těchto úložištích myslete na základní zabezpečení a nastavte si silné heslo, přístup pouze pro sebe nebo své nejbližší a dvoufázové ověření.